کلاس ها

درباره یوس بیشتر بدانید

دروس سؤالات آزمون یوس

یوس

آزمون یوس با مدت‌زمان 120 دقیقه از سه قسمت تشکیل‌شده است. مفاد اصلی این آزمون به هوش، ریاضی و هندسه اختصاص دارد

اکثراً آزمون یوس دارای 80 سؤال است و تقسیم بندی آن عموماً 40 سؤال هوش، 35 سؤال ریاضی و 5 سؤال هندسه است، البته بعضی از دانشگاه‌ها ازاین تقسیم بندی تبعیت نمی‌کنند و ممکن است تعداد سؤالات بیشتر یا کمتر از 80 سؤال باشد و یا تعداد سؤالات هندسه بیشتر از 5 سؤال باشد

 ترتیب چیدمان سؤالات در آزمون یوس به دو حالت است

آزمون یوس

حالت اول - در آزمون یوس سؤالات با درس ریاضی آغاز می‌شود سپس به هندسه می‌پردازد و بعدازآن سؤالات هوش مطرح می‌شود.

حالت دوم- با درس هوش شروع می‌شود و سپس ریاضی و بعدازآن هندسه مطرح می‌شود در ترتیب سؤالات در ریاضی از ریاضی پایه آغاز می‌شود و شامل محاسبات عددی و کسرها می‌شود و درنهایت به مشتق و انتگرال ختم می‌شود.

 زمان آموزش جهت پاسخ ‌دادن به سؤالات ریاضی و حل مسئله - 10  تا 12 جلسه   

این آموزش در حد خواندن اولیه زبان ترکی و اصطلاحات ریاضی می‌باشد یعنی بتوان سؤالاتی که در آن از جملاتی به زبان ترکی استفاده شده به‌راحتی پاسخ داد که بسیار محدود می‌باشد و در بعضی از آزمون‌ها ممکن است 1 یا 2 سؤال باشد. البته آزمون یوس در تمام دانشگاه‌ها به دو زبان ترکی و انگلیسی و گاها فارسی برگزار می گردد. اما تجربه نشان داده است چون در ترجمه به فارسی دقت زیادی نمی‌شود و از افراد متخصص استفاده نمی‌شود، ممکن است بخشی از ترجمه اشتباه باشد. پس بهتر است زبان ترکی در حد خواندن سؤالت ریاضی و اصطلاحات را بلد باشیم.

خلاصه در این کلاس تمام اصطلاحات ریاضی، هندسه و هوش از زبان ترکی به فارسی آموزش داده می‌شود. آموزش جهت آزمون تومر باتوجه ‌به اینکه مدرک آزمون تومر برای ورود به دانشگاه اجباری است پس باید قبل از ثبت‌نام یا هم‌زمان با ثبت‌نام در دانشگاه ترکیه، مدرک آن را همراه داشته باشیم و با توجه به اینکه ثبت‌نام دانشگاه‌ها از شهریور به بعد می‌باشد پس می‌توان درطول سال انرژی خود را متمرکز روی زبان آزمون یوس گذاشت و در هفته چند ساعت زبان ترکی را مطالعه کرد و تقریباً بعد از اردیبهشت که اکثر دانشگاه‌ها آزمون خود را برگزار کرده‌اند و فاصله زمانی تقریباً 3ماه‌ونیم تا ثبت‌نام وقت داریم، می‌توان به صورت فشرده زبان را یاد گرفت. هدف از نوشتن این متن این است که بیشتر بچه‌ها انرژی خود را روی ریاضی، هوش و هندسه بگذارند و بعد از آزمون روزی 8 _ 7 ساعت به مطالعه زبان ترکی بپردازند.

آزمون تومر چیست ؟

تومر به معنی «مرکز آموزش زبان ترکی» است و آزمونی که توسط این مرکز برگزار میشود با همین نام خوانده می شود. این مرکز برای اولین بار در سال 1984 تاسیس شده است و ویژه اتباع خارجی است که قصد یادگیری زبان ترکی را دارند. کلاسهای یادگیری ترکی در مراکز تومر داخل ترکیه و در برخی شعبات در کشورهای خارجی نیز برگزار میشود و در آخر دوره، آزمون تعیین سطح زبان ترکی یا همان آزمون تومر برگزار میشود و به شرکت کنندگان بر اساس نمره ی دریافتی، دو مدرک سرتیفیکا و دیپلما ارائه میشود. سرتیفیکا به افرادی ارائه میشود که توانسته باشند در سطوح آ۱،آ۲،ب۱،ب۲ امتیاز لازم را کسب کنند و مدرک دیپلم که گواهی مادام العمر زبان ترکی است، به افرادی ارائه میشود که بتوانند نمره ی لازم برای سطح سی۱وسی۲ را کسب کنند. در حال حاضر، مراگز تومر در سطح جهان به دانشگاه آنکارا وابسته هستند و به همین دلیل، معتبرترین مدرک زبان ترکی، تومر دانشگاه آنکارا می باشد.

نمره آزمون تومر به چه معناست ؟

"سطح آ۱ "توانایی عمومی ارتباطات – مقابله با سوالات و پاسخ های ساده

"سطح آ۲ "دانش ابتدایی زبان – توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش بینی

سطح بی۱ "دانش متوسط از زبان – مقابله با برخی از شرایط غیر معمول، به عنوان مثال برای باز کردن یک حساب بانکی

سطح بی۲ "دانش خوب از زبان – توانایی توصیف طیف گسترده ای از موضوعات به عنوان مثال برای شرح مفصلی از یک مکان

"سطح سی۱ "دانش بسیار خوب از زبان – قادر به مقابله با موضوعات و موضوعات غیر قابل پیش بینی است

"سطح سی۲ "آگاهی از زبان در یک سطح علمی، شاید بهتر از زبان مادری باشد

سنجش مهارت های زبان ترکی استانبولی در این آزمون در ۲ مرحله، به صورت شفاهی و کتبی، انجام می شود. زبان آموزان بر اساس معیارهای ارزشیابی تعیین شده برای قبولی در آزمون حداقل از امتیاز ۱۰۰ باید ۷۰ را کسب نمایند. زبان آموزانی که موفق به گرفتن مدرک تومر شده اند مدرک آن ها برایشان فرستاده می شود.

یوس

سیستم امتیاز دهی در آزمون تومر

 نمره درک مطلب ۲۵- خواندن ۲۵- مکالمه ۱۵- توضیح شفاهی ۱۰- توضیح کتبی ۲۵- جمع ۱۰۰

توجه : در این آزمون حداقل باید نصف امتیاز هر یک از مهارت های ذکر شده کسب شود یعنی ۵۰ درصد.

داوطلبانی که امتیاز بین ۵۹-۵۰ کسب کنند مدرک آ۲، داوطلبانی که امتیاز بین ۶۵-۶۰ کسب کنند مدرک بی۱، شرکت کنندگانی که امتیاز بین ۷۰-۶۶ را به دست آورند مدرک بی۲ ، به آن دسته از داوطلبانی که امتیاز بین ۱۰۰- ۷۱ را کسب می کنند مدرک سی۱ 

نکته : داوطلبانی که جمع امتیاز های آن ها از ۵۰ کمتر است مدرک تومر داده نمی شود.

پرابلم در زبان ترکی 

موضوع پرابلم در آزمون های یوس دانشگاه های ترکیه تقریبا از سال 2018 به بعد اضافه شده است در آزمون ورودی بعضی از دانشگاه ها اصلا این بخش اضافه نشده است. در این بخش از آزمون به تعداد حدودا 1 تا 5 سوالی می رسیم. همانطور که در دوره راهنمایی (متوسطه اول) مساله های مربوط به درصد ،سن ،بهره بانکی ،کارگر و ... بیان می شد سوالات پرابلم ترکیه هم شامل همه این مطالب به اضافه نمودار هایی که در بخش آمار خوانده اید خواهد بود.

:بصورت کلی میتوان گفت موضوعات پرابلم شامل موارد زیر است

  • نمودار های آماری 
  • مسائل مربوط به درصد
  • سن
  • مسائل مربوط به کسر و تقسیم
  • سود و زیان - بهره بانکی
  • ...کارگر و

ریاضی

میتوان گفت درس ریاضی تعیین کننده ترین درس در آزمون یوس است .سوالات ریاضی مطرح شده در آزمون یوس ترکیه به مراتب آسان تر از سوالات ریاضی کنکور ایران است . البته این نکته مهم فراموش نشود که بعضی از مباحث ریاضی یوس در کتاب های ریاضی ایران مطرح نشده است مانند مبنا اعداد مختلط انتگرال و... به علت همین سادگی سوالات نمره دانش آموزان در این درس بالاتر بوده در نتیجه قبولی در رشته های خاص مانند پزشکی و ... نیاز به نمره نزدیک به 100 می باشید.

هندسه

بعد از درس ریاضی درس تعیین کننده در آزمون یوس هندسه است . هندسه ای که در کنکور ایران غالبا دانش آموزان آن را حذف می کنند و یا وقت بسیاری برای تمرین بر این درس می گذارند اما اغلب بعلت سطح بالای سوالات در کنکور نتیجه دلخواه را نمی گیرند معمولا اگر مجموع سوالات ریاضی و هندسه را همانطور که قبلا گفتیم 40 عدد در نظر بگیریم درس هندسه دارای 10 تست از این 40 تست می باشد. در پذیرش رشته های خاص این درس نقش به سزایی دارد چون اکثر دانش آموزان به سوال های ریاضی با نمره بالایی جواب می دهند از دست دادن یک سوال هندسه می تواند اشتباه بزرگی باشد. توجه : در اکثر آزمون های دانشگاه های مختلف معمولا از هندسه فضایی سوالی مطرح نمی شود

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید