در حال بارگذاری ...

مقایسه انواع انتخاب رشته غلط و اصولی

مقایسه انواع انتخاب رشته غلط و اصولی

1398-06-25 16:40:50 | دسته بندی: انتخاب رشته

آیا رشته برق در بقیه دانشگاه‌ها هم پرمخاطب است؟ یا فقط من‌باب یک تقلید و سنت اکثریت رتبه‌هایی تا مرز ۷۰ یا ۸۰ برق شریف را انتخاب می‌کنند؟

یکی از علل این انتخاب رشته‌های سنتی و غلط، آگاهی کم داوطلبان از سایر رشته‌ها و دانشگاه‌هاست و برخی از رشته‌ها را صرفاً از روی اسم رشته یا دانشگاه انتخاب می‌کنند. آفت این مطلب اشباع بازار کار این‌گونه رشته‌ها بعد از چند سال و زیادشدن تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار است! که آینده فرد را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

انتخاب رشته اصولی کنکور ۹۸

پیشنهاد ما یک بررسی دقیق و میدانی است که می‌تواند توسط خود شما عزیزان انجام شود.

  تست تیپ شخصیتی در انتخاب رشته با در نظر گرفتن یک تست تیپ شخصیتی که ما را به یک دسته خاص تمیز دهد تا حدی می‌تواند ما را راهنمایی کند.فرضاً در رشته ریاضی ما مناسب رشته‌هایی هستیم که کار عملی و فنی زیادی دارد؟ یا مناسب کار تحقیقاتی و پژوهشی هستیم؟ آیا تمایل ما به تحصیل در شاخه علوم پایه یا محض داریم یا رغبت به رشته‌ای داریم که ترکیبی از چند علم مختلف باشد؟ 

پاسخ به این پرسش‌ها را می‌توانید با پاسخ دادن به تست‌هایی مثل جان هال‌اند یاMBTI

که به همراه تحلیل آنها در صفحه اختصاصی انتخاب رشته قرار داده‌شده است،به‌دست آورید. با حل این تست‌ها به جمع‌بندی مناسبی از دسته‌بندی شغلی موردنظر خودخواهید رسید.فرضاً در بعضی از رشته‌ها کارگروهی از ویژگی‌های مهم انتخاب رشته در بعضی کار انفرادی مدنظر است که شما باید تیپ شخصیتی خود را بشناسید که مناسب کار گروهی هستید یا انفرادی.

بعدازاین مرحله به سراغ تحقیق در مورد رشته‌های مناسب تیپ شخصیتی خودمان رفته و لیست انتخاب رشته را مرتب می‌کنیم.

 تحقیق از طریق فارغ‌التحصیلان آن رشته و افراد شاغل در آن رشته:

تحقیق از طریق شاغلین در رشته موردنظر و فارغ‌التحصیلان که اتفاقاً در شغل خود موفق هستند می‌تواند کمک شایانی در انتخاب رشته مناسب به شما عزیزان داشته باشد.

 ولی تحقیق از فردی که فقط فارغ‌التحصیل یک باشد و در شاخه‌ی دیگری مشغول به‌کار باشد شخص مناسبی برای تحقیق و بررسی روی یک‌رشته نیست. یا افرادی که رضایت شغلی ندارند  یا درآمد پایینی دارند برای تحقیق گزینه مناسبی نیستنددرعین‌حال تلاش کنید هم با موافقین رشته صحبت کنید و هم مخالفین که از دو دیدگاه متفاوت بررسی‌های خود را تکمیل کنید

بررسی چارت درسی رشته‌های مختلف:

بررسی چارت درسی رشته موردنظر و اینکه چه دروسی را موردمطالعه قرار می‌دهید و مقایسه بین آن دروس با دروس دبیرستان خیلی می‌تواند به ما کمک کند که متوجه شویم که مناسب آن رشته هستیم یا خیر؟

فرضاً کسی نمی‌تواند عاشق عمران یا معماری باشد ولی از درس هندسه بیزار باشد!! چون این دو رشته به‌شدت با درس هندسه مرتبط هستند.

چارت انتخاب رشته

احتمال قبولی رشته ها

مورد یک) انتخاب رشته کنکور کامپیوتری به‌تنهایی ارزشی ندارد.

انتخاب رشته صرفاً با نرم‌افزار انتخاب رشته و به‌صورت پرینت کامپیوتری ارزشی ندارد. انتخاب رشته حتماً دستی هم باید انجام شود و با مشورت با فرد مشاور جابه‌جایی لازم صورت پذیرد و در مورد هر انتخاب اطلاعات خوبی به شما ارائه شود.

مورد دو) انتخاب رشته کنکور باید توسط خود مشاور صورت گیرد نه دستیار.

مشاور هرچقدر هم حرفه‌ای و به نام، اگر خودش برای شما وقت نگذارد و شمارا به دستیارها ارجاع دهد ارزشی ندارد. مشاوره با دستیار و منشی و انتخاب رشته توسط افراد کم‌تجربه به آینده شما لطمه می‌زند.

برخی مشاوران برند و صاحب‌نام صرفاً فرم انتخاب رشته شمارا در چند دقیقه بررسی می‌کند و برای افزایش پذیرش مراجعین مراحل اساسی انتخاب رشته شمارا به دیگران واگذار می‌کنند.

مورد سه) انتخاب رشته‌ی تضمینی با رتبه‌ی ضعیف دروغی بیش نیست.

فریب تضمین‌های دروغین قبولی در رشته‌های تاپ حتی با رتبه ضعیف را نخوریدبسیار پیش می‌آید که متناسب با کارنامه شما ممکن است قبولی  در یک سری رشته شهرها غیرممکن باشد اما فرد مشاور برای نشان دادن ظاهر انتخاب رشته خوش‌رنگ و لعاب آن در فرم پیش‌نویس انتخاب‌های شما قرار می‌دهد و گاهی با نشان دادن کارنامه‌ها و قبولی‌های جعلی مدعی است که می‌تواند تا فلان رتبه نیز با تکنیک منحصر به فرد خود به قبولی رشته‌ای همچون پزشکی برساند.

لیست انتخاب صرفاً رؤیایی ارزشی جز خوشحال شدن مقطعی شما ندارد و به‌زودی متوجه خواهید شد که سنجش انتخاب رشته شمارا مردود می‌کند.

مورد چهار) اطلاعات خود را تا حد ممکن ارتقاء دهید.

لطفاً تا حد امکان قوانین و مقررات انتخاب رشته مندرج در دفترچه سازمان سنجش را مطالعه کنید و با بررسی حدود رتبه‌های خود در سایت‌های مختلف (کانون، قلم چی، گزینه دو)با طیف قبولی خودتان بیش‌ازپیش آشنا شوید و در مورد بازار کار و زمینه‌های شغلی رشته‌های مورد نظرتان تحقیق کنید.