در حال بارگذاری ...

معرفی نوروفیدبک

معرفی نوروفیدبک

1398-06-15 00:04:53 | دسته بندی: مشاوره

انسان ماشین پیچیده‌ای است که از سیستم‌های مختلفی تشکیل‌شده است.مهم‌ترین و پیچیده‌ترین سیستمی که تاکنون شناخته‌شده، مغز انسان است که خود دارای بخش‌ها و قسمت‌های مختلفی است. اگر این بخش‌های مختلف (شبکه‌های عصبی) هرکدام کار خود را درست انجام دهند و باهم نیز هماهنگی داشته باشند مغز بدون نقص کار خود را انجام می‌دهد. اما مسائل مختلف مانند اضطراب یا گاهی ویژگی‌های ژنتیکی و ... بر روی این شبکه‌ها تأثیر گذاشته و در کار آنها اخلال ایجاد می‌کند که مشکلات توجه و تمرکز، ضعف حافظه، مشکلات یادگیری و رفتاری نیز ازجمله نتایج آن هستند. نوروفیدبک ما را از کارکرد مغزمان آگاه کرده و کمک می‌کند که آن را اصلاح و تنظیم کنیم.

نوروفیدبک چیست؟

درمان نوروفیدبک، یک فرآیند یادگیری با کاربرد تکنولوژی کامپیوتر است. هدف آن آموزش خودتنظیمی به مغز است و سعی دارد به مغز یاد دهد که چگونه خود را تنظیم کند. درواقع مانند آیینه‌ای، کم و کاستی‌های مغز را به خودش نشان می‌دهد و با فیدبکی که از امواج مغزی ارائه می‌دهد، مغز را در تنظیم فعالیت خود کمک می‌نماید. الگوی امواج مغزی هر فرد حالات مختلف روانی وی را به وجود می‌آورد. در. واقع کارکرد مناسب یا نامناسب مغز ما سبب طبیعی بودن یا غیرطبیعی بودن تولید امواج در مغز می‌شود. اختلالات مختلف روانی در حقیقت حاصل کارکرد نامناسب مغز و درنتیجه تولید الگوی ناصحیح امواج مغزی می‌باشند. لذا مغز انسان نیز مانند هر سیستم پیچیده دیگری نیاز به تنظیم و رفع نواقص دارد. نکته مهم و  جالب‌توجه این است که خود مغز می‌تواند خودش را تنظیم و به‌روز کند. فقط کافی است که از وضعیت خودآگاهی پیدا کند لذا کاری که باید انجام دهیم آگاهی یافتن از مدل نامطلوب کارکرد مغز و سعی در تنظیم مجدد آن می‌باشد.

در حقیقت مغز ما با فیدبک هایی (بازخورد) که از بدن و نیز محیط اطراف ما می‌گیرد، به کنترل و تنظیم کارکردهای مختلف جسمی و روانی و تعامل ما با محیط می‌پردازد. نوروفیدبک با بازخوردی که از امواج مغذی ما ارائه می‌دهد، مغز را در تنظیم فعالیت خود کمک می‌نماید.

نحوه اجرای جلسات نوروفیدبک

در شروع، شرح‌حالی از مراجع گرفته می‌شود. سپس روی صندلی راحتی نشسته و سنسورهایی به گوش و بر روی پوست سر قرار می‌گیرند. این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در غالب امواج مغزی (در غالب موارد به شکل شبیه‌سازی‌شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدئویی) به او نشان می‌دهند. از مراجعین خواسته می‌شود تا کاملاً آرام بوده و به صفحه‌ی کامپیوتری که در مقابلش قرار دارد نگاه کند. در این حالت پخش فیلم یا هدایت بازی کامپیوتری بدون استفاده از دست و تنها با امواج مغزی شخص انجام می‌شود. نوروفیدبک درواقع یک فرآیند آموزشی است که در آن مغز خودتنظیمی را فرامی‌گیرد. در طول آموزش، فعالیت مغز توسط اداره هشیار و ناهشیار توجه، کنترل می‌شود و در مواجهه با مشکلات جدید و خارج شدن از نظم خود، نیازمند ماده دارویی خارجی تمی باشد چرا که می‌تواند از طریق فرآیند خودتنظیمی، نظم جدید خود را به‌دست آورد.

درحالی‌که داروها به‌عنوان یک ماده خارجی سعی در تنظیم فعالیت‌های مغز دارند. بنابراین با قطع آن‌ها، نظم ایجادشده در مغز نیز از بین می‌رود و مغز مجدداً برای اینکه تنظیم خود را به‌دست آورد نیازمند داروست.. در واقع در دارودرمانی به مغز ماهی داده‌ایم، در حالی که در نوروفیدبک ماهی گیری یاد داده‌ایم. پس از چندین جلسه تمرین و تکرار، مغز تکالیف را می‌آموزد و خود را با آن‌ها تطبیق می‌دهد.

نوروفیدبک در ارتقاء توانمندی‌ها و مهارت‌های مختلف ذهنی و شناختی مانند بهینه‌سازی تصمیم‌گیری، تقویت حافظه، افزایش تمرکز، کاهش استرس و اضطراب ، درمان افسردگی و وسواس و... تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. امروزه بسیاری از سازمان‌های معتبر جهانی ازجمله ناسا (سازمان علوم فضایی آمریکا) از این روش برای بهینه‌سازی عملکرد پرسنل خود استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از نوروفیدبک

  • مقرون‌به‌صرفه بودن
  • بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای
  • ماندگاری بالا
  • بدون هیچ‌گونه احساس درد و مصرف دارو