افسردگی و اضطراب

 افسردگیدرون همه ی ما شعله کوچکی به نام اعتماد به نفس وجود دارد، فقط بعضی وقت ها باید آتش زیر آن را فوت کنیم، تا شعله ور شود! و یکی از راه های آن، این است که موفقیت های کوچک خود را دست کم نگیرید! اعتماد به نفس ما از موفقیت های کوچکی سرچشمه می گیرد که روزانه به دست می آوریم و پلی می شود برای اینکه دانش ما را به مرحله عمل برساند. شاید آنها هدف نهایی ما نباشند؛ اما هر یک در جای خود بسیار مهم اند. حتی یک دلگرمی ساده، می تواند افسردگیاعتماد به نفستان را بسیار افزایش دهد.

مثلا گرفتن یک نمره ی خوب، فهم مسئله سخت ریاضی، احساس یادگرفتن یک مبحث و ...همه ی اینها می تواند موفقیت های کوچک شما باشد! از طرف دیگر، یکی از ویژگی های افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، این است که باور دارند، خالق این عالم برای زندگی هر یک از ما نقشه ای دارد، آنها معتقدند اگر این طرح الهی را در پیش گیرند، موفق خواهند شد، پس معنویت و اعتقادات را در بالا بردن سطح اعتماد به نفستان، جدی بگیرید. بی شک برای رسیدن به هر هدفی باید دستیابی به آن را باور داشت، در ابتدا به استعدادهای خود ایمانی راسخ داشته باشید. چنین باور سازنده ای شما را در تعیین و رسیدن به هدفتان یاری می کند

افسردگی.

آیا به تازگی به صدای درونی خود گوش کرده‌اید؟ چه حرف‌هایی به خودتان می‌زنید؟ آیا کلمات شما مثبت و پر از امید و تشویق هستند یا خشن و پر از نفرت و انتقاد؟ وقت بگذارید و به حرف‌هایی که به خودتان می‌زنید گوش دهید. تقریباً تمام افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند، در صورت شکست در مقابل چالش‌های زندگی غالباً به خودشان می‌گویند که احمق و نادان هستند و یا به محض رو به رو شدن با یک چالش جدید، بدون هیچ دلیل و برهان منطقی و قابل قبولی فکر می‌کنند که این چالش تبدیل به یک فاجعه‌ی بزرگ خواهد شد و یا اصلا سعی می کنند با چالش و موقعیت جدید رو به رو نشوند و از آن طرف فرار می کنند! به خودتان لطفی کنید و بدترین دشمن خودتان نباشید! با صحبت‌های منفی و بیهوده‌ای که با خودتان می‌کنید مقابله کنید و روش تأیید و تصدیق مثبت را تمرین کنید. شاید در ابتدا، پیروی از این روش کمی ناراحت کننده باشد، اما باید بدانید که ستایش خود و تأیید توانایی‌ها و استعدادهایتان یکی از قدم‌های ضروری در راه رسیدن به موفقیت و خواسته‌هاست. در مقابل آینه صاف بایستید و جملات مثبت زیر را به خود بگویید : «من آدم بزرگی هستم» «می‌توانم بر این چالش غلبه کنم و به اهدافم برسم» «من بر زندگی دوستانم تأثیر مثبت و سازنده‌ای دارم» «من می‌توانم … میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشم» «می توانم در فلان رشته مورد علاقه ام قبول شوم» و جملات مثبت دیگری که برحسب موقعیت خودتان باید انتخاب کنید و هر روز جلوی آینه با خود تکرار کنید. با پیروی از این روش و با گذشت مدت زمان کوتاهی کم کم بخش مخرب صدای درونی‌تان را ضعیف خواهید کرد و تاییدات مثبتی که هر روز به خود می‌گویید و آن‌ها را می‌شنوید تبدیل به بخشی از ضمیر ناخودآگاهتان خواهد شد و شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد. 

آکادمی کنکور فرهنگ